Co plánuji ve sněmovně

Image

Co plánuji ve sněmovně

Měl už jsem tu čest být čtyři roky poslancem za náš kraj, a tak vím, co mě v případě zvolení ve sněmovně čeká a co můžu reálně zvládnout. I když jsem byl dle statistik nejpracovitější zákonodárce z Ústeckého kraje, nebudu vám tu slibovat hory doly.

Bude toho mnohem víc, ale základní agendu jsem si zatím připravil takto:

ZMĚNA HORNÍHO ZÁKONA

Už před lety jsem ve sněmovně navrhl, aby v našem kraji zůstávalo 70 % z poplatku za vydobyté hnědé uhlí a štěrkopísky. Teď nám tu zůstává bohužel jen třetina z vybrané částky, mnohem méně než jinde z černého uhlí a dalších nerostů.

I když doba uhelná končí, stále může tahle změna zákona přinést do našeho kraje stovky milionů korun navíc. Naposledy mi návrh zasekli i vládní poslankyně a poslanci z našeho kraje, takže se chystám jej co nejdříve předložit nové sněmovně.

SPOJENÍ PATRIOTEK A PATRIOTŮ Z NAŠEHO KRAJE

Jak píšu výše, při hlasování o poplatku za nerost dala většina poslanců z našeho kraje přednost stranické disciplíně před zájmy svých voličů. Když půjde o náš kraj, musíme se všichni ve sněmovně semknout bez ohledu na stranickou příslušnost. Zkrátka z malostranských paláců musí znít z našeho kraje jednotný hlas, abychom prosadili, co je třeba.

Třeba víc peněz na obnovu kraje.

Takže slibuji, že se nás všechny pokusím spojit.

OBNOVA NAŠEHO KRAJE

Stávající vláda na náš kraj fakt kašle a někdy mu aktivně škodí. Babiš třeba doslova prošustroval miliardy z Fondu národního majetku, původně určené na sanaci ekologických škod. Ministryně Schillerová zase v rozporu s principy evropské regionální politiky navrhuje, aby státní rozpočet při spolufinancování evropských dotací podporoval stejně chudší regiony (jako je náš) a ty bohaté. Chucpe. No, to jen pro pořádek, abych lépe vysvětlil, jak chci z poslanecké sněmovny tlačit na centrální úřady, aby do našeho kraje investovaly, co mají.

Asi nemusím připomínat, že nám to stát dluží za desetiletí plundrování naší krajiny i ničení zdraví těžbou a pálením uhlí.

No a zase - na tom chci denodenně spolupracovat se zákonodárci od nás, a to včetně senátorů.

LEPŠÍ POVĚST SEVEROZÁPADU

Řečnický pult ve sněmovně dává mnoho možností. Můžete třeba nudně vykládat o čemkoliv. Osobně se chystám využít každé příležitosti, abych nahlas mluvil o našem kraji. Jak píšu tady na webu, ty temné historky o našem kraji mě už fakt nebaví.

Kromě řečnění se budu taky zabývat pozvánkami. Budu k nám do kraje zvát ostatní zákonodárce, novináře, zástupce velvyslanectví i nejen státních firem a institucí. Ostatně ten plán z hlav naší politické konkurence zřizovat v regionech sídla důležitých centrálních úřadů není zas tak špatný.

Když jsem býval mladší.

OCHRANA PŘÍRODY A CHKO KRUŠNÉ HORY

Už jste podepsali petici https://chkokrusnehory.cz/? Váš podpis se bude hodit, až budu po vládě chtít, aby si pospíšila s přípravou na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory.

Už jsem tady na webu psal, proč to považuji za důležité. A nejen to - životnímu prostředí se věnuji dlouhodobě, takže všechnu envrironmentální legislativu budu bedlivě sledovat a doplňovat smysluplnými pozměňovacími návrhy nebo i vlastními novelami zákonů. Planetu máme jen jednu.

EKONOMIE A PODPORA PODNIKÁNÍ

A stejně jako přírodu, musíme hlídat i dobrou kondici naší ekonomiky. O tom jsem taky nedávno psal, takže jen připomenu, že navrhnu zrychlení firemních odpisů investic. To aby podnikatelé měli více peněz na rozvoj svých firem a na nová pracovní místa.

Budoucnost naší země nesmí spočívat v přebujelé byrokracii, základem musí být aktivní, tvůrčí a podnikaví lidé, živnostníci, sedláci, podnikatelé a jejich firmy, ale taky neziskovky zajišťující servis, který stát nezvládá nebo neumí tak dobře. Aktivní lidé budou mít vždy moji plnou podporu. Dost mě baví, jak se i s přispěním mého kolegy z krajské rady Jirky Řeháka probouzí kreativní sektor v kraji. To budu rád podporovat.

SENIOŘI A VŠICHNI TI, KDO POTŘEBUJÍ PÉČI

Evropa stárne, Česko nevyjímaje. Připravme se na to. V Lounech se úspěšně staráme o důstojné podmínky pro seniory. Chci, aby to byl standard v celé zemi, stáří nemá být hendikepem. Je ale jasné, že bez poctivé důchodové reformy se rozhodně neobejdeme.

ZÁKON O PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍCÍCH A ŠKOLSTVÍ OBECNĚ

Novela zákona zvyšující platy ve školství čeká ve sněmovně už fakt dlouho na schválení. Nechci se opakovat, ale asi tušíte, které strany brání jejímu projednání. Nejsem expert na vzdělávání, ale vím, že je to pro budoucnost naší země jedna z nejlepších investic. Takže za poslanecké prostředky na práci expertů budu často platit rady od odborníků a odbornic na vzdělávání.

LIDSKOPRÁVNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Nebudu se rozepisovat - to havlovské véčko ✌️ řadilo naší zemi do vyspělé a sebevědomé Evropy. Vraťme se k tomu a buďme zase lídry v ochraně lidských práv ve světě. Do toho se rozhodně zapojím.

Těch denodenních úkolů se v životě poslance objevuje mnohem a mnohem víc. Budu moc rád, když se mi agenda bude rozrůstat i díky průběžným setkávání s vámi, voliči a voličkami. Je to na vás zvolit si dobře své zástupce v parlamentu.

Tak šťastnou volbu vám přeji.

PS: Níže připojuji vzkaz pro pana Babiše, který kandiduje v našem kraji.

ČÍST DALŠÍ ČLÁNKY